Gotovo ste se že srečali s terminom trda voda. Mnogi se pritožujejo, da je njihova voda trda in jim to greni vsakodnevno življenje. Pozabljajo pa, da je praktično vsaka voda, razen, če ne gre preko posebnih postopkov vsaj nekoliko trda. Snovi, ki povzročajo trdo vodo so namreč del poti, po kateri potuje voda preden pride do pip v gospodinjstvu.
Vprašanja trde vode se je lažje lotiti z razumevanjem, kako ta sploh nastane, kaj jo spodbudi, saj je tako poznan vir težave s tem pa je lažje najti rešitev. Najprej pa se je seveda dobro prepričati o tem kako trdo vodo sploh prepoznati.
Zakaj je voda trda?
Termin trda voda opisuje vodo, ki vsebuje mineralne snovi. Te so v vodo prišle, ko je ta raztapljala kamnine in prst. Minerali o katerih govorimo so kalcij in magnezij. Prav to povzroča tudi prepoznavne belkaste usedline na dnu kozarca ali pa nekoliko motno vodo ob polnjenju vrča. Te usedline so poznane predvsem pod imenom vodni kamen. Lahko se nabira na posodah in pušča sledi.
Na drugi strani spektra je mehka voda, ki mineralov ne vsebuje. V vodovodnih sistemih, ki so uporabljeni za preskrbo s pitno vodo pa ne bi rekli, da je to trda voda, gre namreč za srednje trdo vodo, z nekaj mineralnimi snovmi, a ne preveč.
Kako jo prepoznati?
Poleg motnosti vode pri točenju, ki je lahko posledica tudi česa drugega kot trde vode, je le to najlažje prepoznati po usedlinah. Omenjene so bile že bele lisaste usedline na loncih, ki nastanejo, ko se voda segreva, na primer za kuhanje, takrat se voda dviguje in poseda na stene lonca.
Usedline pa je mogoče opaziti tudi drugje. Raztopljeni minerali v obliki vodnega kamna se namreč pospešeno odlagajo, ko voda doseže temperaturo približno nad 60 stopinj Celzija. To pomeni, da cevi, pralni stroj ali prani kotli ponujajo kar najboljše pogoje za nalaganje vodnega kamna. Za sabo pušča rahlo rjavkaste sledi. Te pa je mogoče opaziti tudi v kopalnici, pri umivalnih koritih ali vrelcih za vodo.